Welcome to Pinnacle Sports View Online

EMail the Editor

MarchPage1Click on the magazine cover to open

Graduation issue coming soon

Corbin boys, Williamsburg girls win SEKC Track Championships

 

                 SEKC Track and Field Championship - 4/18/2014                 
                      Hosted by Lynn Camp at Knox Central                      
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Jackson, Fhazaneh         09 Williamsburg           12.87       13.3   2  10   
  2 Akins, Kaylee             12 Williamsburg           13.42       13.7   2   8   
  3 Reed, Janelle             07 Knox Central           13.52       13.9   2   6   
  4 Cotton, Makayla           FR Harlan                 13.81       13.9   2   4   
  5 Pratt, Emily              JR Middlesboro            13.70       14.1   2   2   
  6 Henegar, Hannah           11 Corbin                 12.74       14.2   2   1   
  7 Howard, Allison           10 Bell County            14.54       14.4   2 
  8 Wynn, Madicyn             10 Corbin                 14.04       14.7   2 
  9 North, Hallie             FR Middlesboro            14.80 21:16:14.8   1 
 10 Baker, Shelby             12 Knox Central           14.90 21:16:15.0   1 
 11 Johnson, Katelyn          07 Harlan County          14.90 21:16:15.3   1 
 12 Middleton, Natalie        09 Harlan County          15.20 21:16:15.5   1 
 13 Short, Autumn             09 Pine                   15.60 21:16:15.7   1 
 14 Morales, Haley            07 Bell County            15.34 21:16:15.8   1 
 15 Carnes, Melora               Lynn Camp                    21:16:17.1   1 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jackson, Fhazaneh         09 Williamsburg           27.55       27.9   3  10   
  2 Barnes, Rachel            11 Pine                   24.70       27.9   3   8   
  3 Akins, Kaylee             12 Williamsburg           28.50       28.7   3   6   
  4 Reed, Janelle             07 Knox Central           29.78       29.4   3   4   
  5 Hickman, Arynn             8 Corbin                 30.04       30.2   3   2   
  6 Brock, Alex               09 Bell County            30.94       31.3   2   1   
  7 Johnson, Katelyn          07 Harlan County          31.50       32.0   2 
  8 Prater, Makayla           SO Middlesboro            32.20       32.7   2 
  9 Goodwin, Jade             12 Harlan County          32.00       32.8   2 
 10 Short, Autumn             09 Pine                   32.50       33.1   2 
 11 Hart, Karrah              JR Middlesboro            32.80       33.1   2 
 12 Bruce, Katie                 Lynn Camp                          36.1   1 
 13 Mills, Elizabeth          11 Bell County            35.64       36.2   2 
 14 Carnes, Melora               Lynn Camp                          38.7   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Barnes, Rachel            11 Pine                 1:05.60     1:03.7   2  10   
  2 Hickman, Danielle         10 Corbin               1:05.59     1:03.8   2   8   
  3 Anderson, Cheyla          10 Williamsburg         1:07.22     1:06.2   2   6   
  4 Cotton, Shay              10 CLAY                 1:05.27     1:06.7   2   4   
  5 Gray, Nicole              11 CLAY                 1:08.64     1:06.8   2   2   
  6 Mack, Makayla             09 Williamsburg         1:08.28     1:08.6   2   1   
  7 Hickman, Karlee            7 Corbin               1:07.52     1:08.9   2 
  8 Mason, Kaite              11 Bell County          1:12.00     1:12.0   1 
  9 Mills, Hannah             11 Knox Central         1:15.36     1:15.8   1 
 10 Blanton, Madison          07 Harlan County        1:15.00     1:17.7   1 
 11 Howard, Samantha          10 Harlan County        1:12.00     1:19.0   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mattingly, Selena         07 Williamsburg         2:31.33     2:32.7   10   
  2 Elliott, Sabrina          12 Knox Central         2:36.41     2:32.8    8   
  3 Hickman, Danielle         10 Corbin               2:32.14     2:36.3    6   
  4 Harris, Haley             11 Williamsburg         2:43.60     2:38.9    4   
  5 Smallwood, Bridgette      12 Corbin               2:42.56     2:49.7    2   
  6 Combs, Sarah              08 Pine                             2:52.8    1   
  7 Cornett, Allison          09 Harlan County        2:40.00     2:55.4  
  8 Howard, Samantha          10 Harlan County        2:45.00     3:03.2  
  9 Gibson, Madison           08 Knox Central         3:02.00     3:06.6  
 10 Combs, Kaylie             11 CLAY                 3:07.90     3:11.7  
 11 Fultz, Jeana              07 Bell County          3:01.00     3:12.1  
 12 Smith, Taylor             FR Harlan               3:39.11     3:17.3  
 13 Welch, Rebecca            11 Bell County          3:11.00     3:22.5  
 14 Freeman, Paige               Lynn Camp                        3:36.2  
 15 Bowers, Megan             07 CLAY                             4:05.6  
 16 Miracle, Shelby              Lynn Camp                        4:38.1  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mattingly, Selena         07 Williamsburg         5:35.26     5:37.1   10   
  2 Elliott, Sabrina          12 Knox Central         5:53.00     5:39.6    8   
  3 Brown, Kelly              12 Bell County          5:57.52     5:40.8    6   
  4 Helton, Reese              8 Corbin               6:05.40     5:59.3    4   
  5 Cornett, Allison          09 Harlan County        6:10.00     6:13.6    2   
  6 Smallwood, Bridgette      12 Corbin               6:06.33     6:15.4    1   
  7 Schwarz, Abigail          07 Williamsburg         6:15.50     6:20.4  
  8 Combs, Sarah              08 Pine                             6:23.0  
  9 Bowers, Megan             07 CLAY                             6:32.4  
 10 Graham, Katie             08 Harlan County        6:30.00     6:40.6  
 11 Dezarn, Kaitlin           07 CLAY                 8:14.43     6:52.1  
 12 Gross, Ashton                Harlan               6:59.62     7:00.1  
 13 Day, Bethany              FR Harlan               7:43.12     7:06.8  
 14 Grigsby, Brooklyn            Middlesboro          7:20.10     7:32.7  
 15 Hopper, Jobeth            08 Knox Central         7:52.48     7:39.2  
 16 Freeman, Paige               Lynn Camp                        7:40.6  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mattingly, Selena         07 Williamsburg        12:40.45    12:39.4   10   
  2 Brown, Kelly              12 Bell County         13:02.30    13:02.6    8   
  3 Elliott, Sabrina          12 Knox Central        13:38.97    13:20.7    6   
  4 Helton, Reese              8 Corbin              13:12.33    13:46.6    4   
  5 Cornett, Allison          09 Harlan County       14:00.00    13:55.3    2   
  6 Smallwood, Bridgette      12 Corbin              13:40.63    14:30.9    1   
  7 Graham, Katie             08 Harlan County       14:01.00    15:57.9  
  8 Reynolds, Hannah          12 Williamsburg        16:25.50    16:35.5  
  9 Gibson, Madison           08 Knox Central        15:31.05    17:37.7  
 10 Fultz, Jeana              07 Bell County                     18:54.6  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Croley, Natalie           12 Williamsburg           17.20       18.1   2  10   
  2 Damron, Macey             07 Williamsburg           18.79       18.9   2   8   
  3 Clark, Amy                10 Harlan County          18.90       19.3   2   6   
  4 Brock, Alex               09 Bell County            23.54       19.4   1   4   
  5 Smith, Breanna             9 Corbin                 19.84       20.5   2   2   
  6 Patterson, Megan          10 Knox Central           20.53       20.6   2   1   
  7 Daniels, Jordan           10 Harlan County          20.00       22.3   1 
  8 Fleming, Amanda           11 Bell County            29.63       22.4   1 
  9 Martin, Hailey             9 Corbin                 19.44       22.7   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Martin, Hailey             9 Corbin                 54.68       55.4   2  10   
  2 Damron, Macey             07 Williamsburg           59.99       56.5   2   8   
  3 Croley, Natalie           12 Williamsburg           55.41       56.9   2   6   
  4 Smith, Breanna             9 Corbin                 57.68       57.9   2   4   
  5 Morales, Haley            07 Bell County          1:02.98       58.7   2   2   
  6 Pace, Laura               JR Harlan               1:03.62     1:01.6   2   1   
  7 Reed, Janelle             07 Knox Central           57.96     1:01.7   2 
  8 Patterson, Megan          10 Knox Central         1:03.64     1:03.2   2 
  9 Nolan, Kali               10 Harlan County        1:08.00     1:03.6   1 
 10 Rutherford, Meradith      SO Middlesboro          1:07.82     1:04.0   1 
 11 Slusher, Elyssa           SO Harlan               1:03.86     1:04.5   1 
 12 Fleming, Amanda           11 Bell County          1:12.11     1:06.1   1 
 13 Daniels, Jordan           10 Harlan County        1:15.00     1:08.1   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williamsburg  'A'                                   54.80       54.8   2  10   
     1) Akins, Kaylee 12                2) Buchanon, Danasia 08           
     3) Boggs, Lexi 10                  4) Jackson, Fhazaneh 09           
  2 Harlan Ind  'A'                                     57.67       57.4   2   8   
     1) Cotton, Makayla FR              2) Slusher, Elyssa SO             
     3) Pace, Laura JR                  4) Bianchi, Emma FR               
  3 Bell County  'A'                                    59.64       57.6   2   6   
     1) Howard, Allison 10              2) Bingham, Taylor 11             
     3) Brock, Alex 09                  4) Johnson, Katrina 10            
  4 Corbin  'A'                                         57.83       58.5   2   4   
     1) Hickman, Arynn 8                2) Wynn, Madicyn 10               
     3) Smith, Breanna 9                4) Lay, Samantha 12               
  5 Middlesboro  'A'                                    59.01       58.7   2   2   
     1) Pratt, Emily JR                 2) North, Hallie FR               
     3) Prater, Makayla SO              4) Hart, Karrah JR                
  6 Harlan County  'A'                                1:00.00     1:01.1   2   1   
     1) Clark, Amy 10                   2) Landis, Abby 10                
     3) Napier, Sara 08                 4) Johnson, Katelyn 07            
  7 Clay County  'A'                                  1:07.56     1:03.7   1 
     1) Gray, Nicole 11                 2) Holmes, Brittany 10            
     3) Root, Angela 11                 4) Jordan, Desiree 10             
  8 Knox Central  'A'                                 1:14.14     1:06.5   1 
     1) Leddington, Sydnie 07           2) Callebs, Macayla 07            
     3) Hopper, Haleigh 6               4) Jackson, Laura 12              
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williamsburg  'A'                                 1:52.94     1:55.5   2  10   
     1) Akins, Kaylee 12                2) Anderson, Cheyla 10            
     3) Buchanon, Danasia 08            4) Jackson, Fhazaneh 09           
  2 Corbin  'A'                                       1:58.90     2:04.2   2   8   
     1) Hickman, Arynn 8                2) Martin, Hailey 9               
     3) Henegar, Hannah 11              4) Hickman, Karlee 7              
  3 Harlan County  'A'                                2:10.55     2:08.1   2   6   
     1) Clark, Amy 10                   2) Napier, Sara 08                
     3) Goodwin, Jade 12                4) Johnson, Katelyn 07            
  4 Bell County  'A'                                  2:12.09     2:08.2   2   4   
     1) Mason, Kaite 11                 2) Welch, Rebecca 11              
     3) Mills, Elizabeth 11             4) Brock, Alex 09                 
  5 Clay County  'A'                                  2:13.25     2:09.9   2   2   
     1) Holmes, Brittany 10             2) Gray, Nicole 11                
     3) Jordan, Desiree 10              4) Combs, Kaylie 11               
  6 Middlesboro  'A'                                  2:21.20     2:12.3   1   1   
     1) Rutherford, Meradith SO         2) Hart, Karrah JR                
     3) Prater, Makayla SO              4) Grigsby, Brooklyn              
  7 Knox Central  'A'                                 2:15.00     2:16.0   1 
     1) Callebs, Macayla 07             2) Hopper, Haleigh 6              
     3) Duvall, Nadia 6                 4) Lacefield, Eve 08              
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbin  'A'                                       3:47.80     4:31.5   10   
     1) Hickman, Danielle 10            2) Martin, Hailey 9               
     3) Hickman, Karlee 7               4) Waddle, Kaitlyn 11             
  2 Williamsburg  'A'                                 4:43.96     4:34.1    8   
     1) Abbott, Lillie 07               2) Mack, Makayla 09               
     3) Anderson, Cheyla 10             4) Harris, Haley 11               
  3 Bell County  'A'                                  4:45.25     4:42.4    6   
     1) Howard, Allison 10              2) Mason, Kaite 11                
     3) Johnson, Katrina 10             4) Brown, Kelly 12                
  4 Clay County  'A'                                  5:02.56     5:10.3    4   
     1) Combs, Kaylie 11                2) Jordan, Desiree 10             
     3) Gray, Nicole 11                 4) Holmes, Brittany 10            
  5 Harlan County  'A'                                5:00.00     5:14.5    2   
     1) Blanton, Madison 07             2) Napier, Sara 08                
     3) Goodwin, Jade 12                4) Howard, Samantha 10            
  6 Knox Central  'A'                                 5:42.00     5:44.7    1   
     1) Baker, Shelby 12                2) Lacefield, Eve 08              
     3) Patterson, Megan 10             4) Brown, Rachel 09               
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbin  'A'                                      11:13.65    11:05.0   10   
     1) Hickman, Danielle 10            2) Hickman, Karlee 7              
     3) Smallwood, Bridgette 12         4) Waddle, Kaitlyn 11             
  2 Williamsburg  'A'                                11:36.62    11:28.8    8   
     1) Harris, Haley 11                2) Schwarz, Abigail 07            
     3) Loudermilt, Madison 09          4) Mattingly, Selena 07           
  3 Bell County  'A'                                 11:13.37    11:36.0    6   
     1) Mason, Kaite 11                 2) Fultz, Jeana 07                
     3) Johnson, Katrina 10             4) Brown, Kelly 12                
  4 Harlan County  'A'                               11:55.00    11:45.8    4   
     1) Blanton, Madison 07             2) Cornett, Allison 09            
     3) Howard, Samantha 10             4) Graham, Katie 08               
  5 Knox Central  'A'                                11:22.29    12:02.1    2   
     1) Brooks, Caseylynn 10            2) Collins, Madison 09            
     3) Brown, Rachel 09                4) Elliott, Sabrina 12            
  6 Clay County  'A'                                             13:00.5    1   
     1) Combs, Kaylie 11                2) Dezarn, Kaitlin 07             
     3) Jordan, Desiree 10              4) Cotton, Shay 10                
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bianchi, Emma             FR Harlan               4-10.00    4-06.00   10   
  2 Bingham, Taylor           11 Bell County          4-02.00    4-04.00    8   
  3 Nantz, Cassidy            11 Bell County          4-04.00    4-02.00    6   
  4 Abbott, Lillie            07 Williamsburg         4-06.00   J4-02.00    4   
  5 Goodwin, Jade             12 Harlan County        4-02.00    4-00.00    1.50
  5 Mills, Hannah             11 Knox Central         4-02.00    4-00.00    1.50
  7 Lay, Samantha             12 Corbin               4-02.00   J4-00.00  
  8 Waddle, Kaitlyn           11 Corbin               4-04.00   J4-00.00  
  9 Brooks, Caseylynn         10 Knox Central         4-02.00    3-10.00  
 10 Tye, Kelsey               08 Williamsburg         4-02.00   J3-10.00  
 -- Cook, Miranda             08 Harlan County        4-00.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mack, Makayla             09 Williamsburg         7-06.00    7-06.00   10   
  2 Henegar, Hannah           11 Corbin               6-06.00    7-00.00    8   
  3 Visoso, Ashley            08 Knox Central         6-06.00    6-06.00    6   
  4 Smith, Breanna             9 Corbin               6-06.00    6-00.00    4   
  5 Smith, Allison            12 Williamsburg         6-00.00    5-06.00    2   
  6 Baker, Shelby             12 Knox Central                    5-00.00    1   
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Katrina          10 Bell County         13-03.00   14-04.50   10   
  2 Barnes, Rachel            11 Pine                           14-03.00    8   
  3 Waddle, Kaitlyn           11 Corbin                         14-02.50    6   
  4 Hampl, Charlotte          11 Corbin              13-08.00   13-11.50    4   
  5 Clark, Amy                10 Harlan County       15-00.00   13-07.50    2   
  6 Damron, Macey             07 Williamsburg        12-10.50   13-07.00    1   
  7 Boggs, Lexi               10 Williamsburg        12-10.00   13-06.50  
  8 Bingham, Taylor           11 Bell County         13-00.00   13-00.50  
  9 Brooks, Caseylynn         10 Knox Central        12-06.50   12-09.50  
 10 Gibson, Madison           08 Knox Central        12-09.75   12-01.50  
 11 Dixon, Brittany           12 Harlan County       13-00.00   11-10.50  
 12 Short, Autumn             09 Pine                           11-03.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lay, Samantha             12 Corbin              29-09.00   30-02.00   10   
  2 Abbott, Lillie            07 Williamsburg        28-07.50   28-06.50    8   
  3 Brooks, Caseylynn         10 Knox Central        27-02.00   27-11.00    6   
  4 Buchanon, Danasia         08 Williamsburg        27-03.00   27-07.00    4   
  5 Ohler, Dominica            9 Corbin              24-04.00   25-09.00    2   
  6 Hopper, Jobeth            08 Knox Central        25-07.50   24-07.50    0.50
  6 Dixon, Brittany           12 Harlan County       20-00.00   24-07.50    0.50
  8 Fleming, Amanda           11 Bell County                    23-01.00  
  9 Nantz, Cassidy            11 Bell County         23-06.00   22-02.00  
 10 Landis, Abby              10 Harlan County       20-00.00   22-00.00  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bingham, Taylor           11 Bell County         26-09.00   28-06.50   10   
  2 Owens, Kailey             11 Knox Central        27-08.50   27-08.00    8   
  3 Jones, Katie              12 Williamsburg        26-10.00   25-08.50    6   
  4 Middleton, Natalie        09 Harlan County       23-00.00   22-08.75    4   
  5 Warren, Cassie            09 Knox Central        25-03.00   22-08.00    2   
  6 Smith, Christa            12 Williamsburg        22-10.50   22-07.00    1   
  7 Sizemore, Chasity         08 CLAY                23-07.00   22-05.00  
  8 Tackett, Megan            12 Corbin                         21-09.00  
  8 Day, Bethany              FR Harlan              21-05.00   21-09.00  
 10 Gibbs, Chelsea            12 Corbin              24-10.25   21-06.00  
 11 Garrett, Summer           11 Harlan County       19-00.00   20-04.25  
 12 Posey, Becky              JR Harlan              20-06.00   20-00.00  
 13 Miracle, Sydney           07 Bell County         16-03.50   19-02.00  
 14 Miracle, Jasmine             Lynn Camp                      17-04.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owens, Kailey             11 Knox Central           77-07      92-04   10   
  2 Gibbs, Chelsea            12 Corbin                 83-05      79-03    8   
  3 Wynn, Meghan               9 Corbin                 69-04      77-00    6   
  4 Mills, Hannah             11 Knox Central           66-08      63-03    4   
  5 Jones, Katie              12 Williamsburg           57-08      59-00    2   
  6 Sizemore, Chasity         08 CLAY                   61-01      58-10    1   
  7 Hall, Jessica             11 Harlan County          45-00      56-06  
  8 Day, Bethany              FR Harlan                 49-04      55-01  
  9 Mills, Elizabeth          11 Bell County            45-09      47-05  
 10 Smith, Christa            12 Williamsburg           54-10      47-04  
 11 Posey, Becky              JR Harlan                 49-01      45-02  
 12 Root, Angela              11 CLAY                              42-04  
 13 Garrett, Summer           11 Harlan County          36-00      36-05  
 14 Miracle, Sydney           07 Bell County            43-01      34-09  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Waddle, Taylor            12 Corbin                 12.18       11.7   3  10   
  2 Cobb, P.J.                11 Knox Central           11.34       11.8   3   8   
  3 Humfleet, Treyton         08 Bell County            11.88       11.8   3   6   
  4 Hopper, Kenny             11 Corbin                 11.94       12.2   3   3   
  4 Collett, Ben              12 Bell County            12.00       12.2   3   3   
  6 Johnson, Andrew           09 Knox Central           11.92       12.2   3   1   
  7 Nolen, Keanu                 Lynn Camp                          12.3   1 
  8 McCorkle, Caleb           12 Pine                   12.30       12.4   3 
  9 Henson, Phillip           12 CLAY                               12.4   1 
 10 Tuttle, Logan             12 Pine                   12.20       12.4   3 
 11 Scearse, Tylor            09 Harlan County          12.50       12.9   2 
 12 Brock, Evan               FR Middlesboro            12.50       13.0   2 
 13 Walker, Matt                 Lynn Camp                          13.3   1 
 14 Brooks, Chandler          10 Williamsburg                       13.3   2 
 15 Nelson, Daniel            JR Middlesboro            12.90       13.3   2 
 16 Bowman, Chase             08 Williamsburg           13.36       13.4   2 
 17 Dillman, Peyton           FR Harlan                 12.94       13.4   2 
 18 Brock, John                  Harlan                 14.14       14.0   1 
 19 Hall, A.J.                08 Harlan County          13.20       14.2   2 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Waddle, Taylor            12 Corbin                 24.09       23.8   3  10   
  2 Humfleet, Treyton         08 Bell County            25.40       24.9   2   8   
  3 French, Jonah              9 Corbin                 24.15       25.0   3   6   
  4 McCorkle, Caleb           12 Pine                   24.70       25.1   3   4   
  5 Nolen, Keanu                 Lynn Camp                          25.1   1   2   
  6 Smith, Wes                10 CLAY                   24.90       25.5   3   1   
  7 Tuttle, Logan             12 Pine                   25.30       25.6   2 
  8 Harris, Andrew            12 Bell County            26.12       25.8   2 
  9 Clark, Johnny             11 Knox Central                       26.4   3 
 10 Shackleford, Dalton       10 Williamsburg                       26.6   2 
 11 Hall, A.J.                08 Harlan County          26.00       26.7   2 
 12 Scearse, Tylor            09 Harlan County          25.00       26.8   3 
 13 Farris, Brady                Lynn Camp                          27.0   1 
 14 Nelson, Daniel            JR Middlesboro                        27.4   1 
 15 Bowman, Chase             08 Williamsburg           27.26       27.4   2 
 16 Kubas, Max                09 Knox Central                       28.3   3 
 17 Hughes, Adam              FR Middlesboro            30.00       29.0   1 
 18 Brock, John                  Harlan                 28.63       29.1   2 
 19 Hensley, Zach             JR Harlan                 26.32       29.2   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shackleford, Austin       09 Bell County            55.00       53.2   3  10   
  2 Cobb, P.J.                11 Knox Central           53.31       53.6   3   8   
  3 Simpson, Dustin           10 Corbin                 55.50       55.1   3   6   
  4 Stivers, Robert           09 CLAY                   56.00       56.0   3   4   
  5 Morales, Nathan           09 Bell County            56.99       56.9   3   2   
  6 McCorkle, Caleb           12 Pine                   57.20       57.3   3   1   
  7 Taylor, Corey             11 Corbin                 57.65       59.1   3 
  8 Lomio, Michael            11 Knox Central           57.83       59.1   2 
  9 Kincade, Tyshon           SR Middlesboro          1:00.00       59.1   2 
 10 Mahan, Andrew             09 Williamsburg                     1:00.0   2 
 11 Anderson, Josh            07 Williamsburg                     1:07.0   2 
 11 Chen, Jacob               JR Harlan               1:11.07     1:07.0   2 
 13 Day, Steven                  Harlan                           1:18.8   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shackleford, Austin       09 Bell County          2:04.00     2:05.0   10   
  2 Jones, Tucker             12 Corbin               2:12.74     2:08.3    8   
  3 Anderson, Addison         12 Williamsburg         2:10.09     2:10.2    6   
  4 Faulkner, Garrett         11 Williamsburg         2:08.17     2:13.0    4   
  5 Lomio, Michael            11 Knox Central         2:08.00     2:13.8    2   
  6 Woody, Logan              09 Bell County          2:20.00     2:20.5    1   
  7 Jones, Ben                JR Harlan               2:28.66     2:22.6  
  8 Boley, Jared              08 CLAY                 2:35.39     2:23.3  
  9 Helm, Matthew             10 Corbin               2:23.14     2:25.6  
 10 Slusher, Will             SR Harlan               2:36.34     2:30.9  
 11 Bargo, Jacob              12 Knox Central         2:24.00     2:31.9  
 12 Allen, Jacob              09 CLAY                             2:33.4  
 13 Middleton, Kyle           09 Harlan County        2:30.00     2:35.4  
 14 Seiber, Brian             10 Harlan County        2:30.00     2:35.8  
 15 Golden, James             09 Pine                             2:53.0  
 16 Proffitt, Andrew          09 Pine                             2:57.2  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Faulkner, Garrett         11 Williamsburg         4:43.38     4:42.6   10   
  2 Napier, Donovan           11 Bell County          5:03.55     4:44.2    8   
  3 Jones, Tucker             12 Corbin               4:55.37     4:51.0    6   
  4 Miracle, Mitchell         08 Bell County          4:57.00     4:56.3    4   
  5 Engle, Steven             11 Harlan County        5:15.00     5:07.7    2   
  6 Hurley, Devon             12 Knox Central         5:24.02     5:14.6    1   
  7 Stivers, Robert           09 CLAY                 5:08.49     5:18.5  
  8 Hacker, Tanner            12 CLAY                 5:06.57     5:19.1  
  9 Bargo, Jacob              12 Knox Central         5:22.04     5:24.7  
 10 Hinkle, Tyler             10 Corbin               5:43.40     5:34.5  
 11 Lewis, Alex               08 Harlan County        5:45.00     5:39.7  
 12 White, Tyler              12 Williamsburg         5:45.90     5:50.4  
 13 Proffitt, Andrew          09 Pine                             6:36.2  
 14 Golden, James             09 Pine                             6:37.2  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Faulkner, Garrett         11 Williamsburg        10:27.30    10:38.6   10   
  2 Miller, Mason             FR Harlan              11:24.27    10:48.8    8   
  3 Napier, Donovan           11 Bell County         11:12.42    10:53.1    6   
  4 Miracle, Mitchell         08 Bell County         11:14.32    10:53.8    4   
  5 Hurley, Devon             12 Knox Central        11:45.37    11:35.4    2   
  6 Engle, Steven             11 Harlan County       11:40.00    11:41.3    1   
  7 Hacker, Tanner            12 CLAY                11:24.98    12:04.3  
  8 Lewis, Alex               08 Harlan County       11:59.00    12:14.3  
  9 Martin, Connor            08 Knox Central        12:14.13    12:35.5  
 10 Allen, Jacob              09 CLAY                            12:58.6  
 11 White, Tyler              12 Williamsburg        13:39.95    12:59.3  
 12 Cadle, Levi               FR Middlesboro         14:24.40    13:41.8  
 13 Oakley, Porter             8 Corbin              12:47.90    13:52.2  
 14 Pearson, Jackson          SO Middlesboro         15:19.20    15:26.8  
 15 French, Julian             8 Corbin              13:12.27    15:29.3  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Johnson, Andrew           12 Corbin                 17.66       18.4   2  10   
  2 Root, Michael             12 CLAY                   17.97       18.7   2   8   
  3 Shackleford, Dalton       10 Williamsburg                       19.4   1   6   
  4 Grubb, Jordan             10 Knox Central           22.60       21.4   1   4   
  5 Smith, Blaine              9 Corbin                 21.63       22.1   2   2   
  6 Hughes, Adam              FR Middlesboro            26.20       22.4   1   1   
  7 Mattingly, Matthew        11 Williamsburg           22.74       22.4   1 
  8 Vanover, Colby            11 Harlan County          20.00       24.5   2 
  9 Vanover, Andrew           SR Middlesboro            22.20       25.0   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Root, Michael             12 CLAY                   45.65       45.4   1  10   
  2 Johnson, Andrew           12 Corbin                 45.57       45.7   1   8   
  3 Byrd, Dakota              11 CLAY                   47.81       46.6   1   6   
  4 Kubas, Max                09 Knox Central                       48.7   1   4   
  5 Shackleford, Dalton       10 Williamsburg           48.87       50.3   1   2   
  6 Morris, Tanner            JR Harlan                 49.32       51.1   1   1   
  7 Mattingly, Matthew        11 Williamsburg           46.57       52.6   1 
  8 Middleton, Kyle           09 Harlan County        1:10.00       53.7   2 
  9 Smith, Blaine              9 Corbin                 48.75       55.9   1 
 10 Grubb, Jordan             10 Knox Central                       57.6   2 
 11 Goshen, Anthony           08 Harlan County        1:25.00     1:10.7   2 
 -- Lewis, Nathaniel          08 Bell County            59.00         DQ   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbin  'A'                                         46.28       45.6   10   
     1) Hopper, Kenny 11                2) French, Jonah 9                
     3) Coppock, Jake 11                4) Waddle, Taylor 12              
  2 Bell County  'A'                                    54.00       47.9    8   
     1) Collett, Ben 12                 2) Harris, Andrew 12              
     3) Asher, Austin 09                4) Humfleet, Treyton 08           
  3 Clay County  'A'                                    51.01       48.1    6   
     1) Byrd, Dakota 11                 2) Estep, Justin 12               
     3) Henson, Phillip 12              4) Smith, Wes 10                  
  4 Knox Central  'A'                                   47.76       48.6    4   
     1) Adams, Josh 12                  2) Clark, Johnny 11               
     3) Robinson, Frankie 10            4) Johnson, Andrew 09             
  5 Williamsburg  'A'                                   50.86       50.0    2   
     1) Brooks, Chandler 10             2) Bowman, Chase 08               
     3) Belew, Jacob 08                 4) Shackleford, Dalton 10         
  6 Lynn Camp  'A'                                                  50.4    1   
     1) Nolen, Keanu                    2) Reynolds, Tyler                
     3) Steele, Jordan                  4) Walker, Matt                   
  7 Middlesboro  'A'                                    54.00       52.5  
     1) Brock, Evan FR                  2) Hughes, Adam FR                
     3) Vanover, Andrew SR              4) Nelson, Daniel JR              
  8 Harlan County  'A'                                  53.00       52.9  
     1) Burton, Cade 09                 2) Scearse, Tylor 09              
     3) Turner, Dillon 11               4) Wilson, Trevor 09              
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corbin  'A'                                       1:35.50     1:38.5   10   
     1) Simpson, Dustin 10              2) French, Jonah 9                
     3) Coppock, Jake 11                4) Waddle, Taylor 12              
  2 Clay County  'A'                                  1:41.70     1:41.1    8   
     1) Estep, Justin 12                2) Henson, Phillip 12             
     3) Byrd, Dakota 11                 4) Smith, Wes 10                  
  3 Knox Central  'A'                                 1:41.09     1:44.3    6   
     1) Clark, Johnny 11                2) Kubas, Max 09                  
     3) Johnson, Andrew 09              4) Sharp, Jeremy 10               
  4 Bell County  'A'                                  1:49.89     1:44.9    4   
     1) Allen, Josh 08                  2) Asher, Austin 09               
     3) Nolan, Taylor 09                4) Woody, Logan 09                
  5 Lynn Camp  'A'                                                1:47.2    2   
     1) Walker, Matt                    2) Steele, Jordan                 
     3) Reynolds, Tyler                 4) Nolen, Keanu                   
  6 Williamsburg  'A'                                 1:46.41     1:51.1    1   
     1) Anderson, Addison 12            2) Boggs, Tanner 08               
     3) Mahan, Andrew 09                4) Poore, Eric 11                 
  7 Harlan County  'A'                                1:54.00     1:55.1  
     1) Wilson, Trevor 09               2) Burton, Cade 09                
     3) Scearse, Tylor 09               4) Turner, Dillon 11              
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clay County  'A'                                  3:48.14     3:46.6   10   
     1) Henson, Phillip 12              2) Stivers, Robert 09             
     3) Root, Michael 12                4) Smith, Wes 10                  
  2 Bell County  'A'                                  3:49.00     3:48.1    8   
     1) Shackleford, Austin 09          2) Napier, Donovan 11             
     3) Morales, Nathan 09              4) Humfleet, Treyton 08           
  3 Corbin  'A'                                       3:47.80     4:07.2    6   
     1) Myers, Caleb 8                  2) Taylor, Corey 11               
     3) French, Jonah 9                 4) Jones, Tucker 12               
  4 Williamsburg  'A'                                 4:07.05     4:18.5    4   
     1) Boggs, Tanner 08                2) Anderson, Addison 12           
     3) White, Tyler 12                 4) Anderson, Josh 07              
  5 Knox Central  'A'                                 4:02.81     4:27.5    2   
     1) Lomio, Michael 11               2) Fugate, Jesse 11               
     3) Bargo, Jacob 12                 4) Williams, Matt 11              
  6 Harlan County  'A'                                4:30.00     4:36.5    1   
     1) Turner, Dillon 11               2) Wilson, Trevor 09              
     3) Engle, Steven 11                4) Fields, Dylan 11               
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell County  'A'                                  8:49.00     9:00.3   10   
     1) Woody, Logan 09                 2) Miracle, Mitchell 08           
     3) Morales, Nathan 09              4) Napier, Donovan 11             
  2 Williamsburg  'A'                                 8:58.70     9:10.7    8   
     1) Mahan, Andrew 09                2) Poore, Eric 11                 
     3) Faulkner, Garrett 11            4) Anderson, Addison 12           
  3 Clay County  'A'                                  9:31.21     9:12.9    6   
     1) Hacker, Tanner 12               2) Stivers, Robert 09             
     3) Boley, Jared 08                 4) Byrd, Dakota 11                
  4 Harlan Ind  'A'                                  10:02.00     9:41.3    4   
     1) Miller, Mason FR                2) Hensley, Zach JR               
     3) Slusher, Will SR                4) Jones, Ben JR                  
  5 Harlan County  'A'                                9:55.00     9:49.9    2   
     1) Engle, Steven 11                2) Lewis, Alex 08                 
     3) Middleton, Kyle 09              4) Turner, Dillon 11              
  6 Corbin  'A'                                      10:37.00     9:53.4    1   
     1) Hinkle, Tyler 10                2) Oakley, Porter 8               
     3) Poynter, Jeremiah 9             4) Helm, Matthew 10               
 -- Knox Central  'A'                                 9:30.29         DQ  
     1) Bargo, Jacob 12                 2) Martin, Connor 08              
     3) Teague, Caleb 07                4) Hurley, Devon 12               
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ledbetter, Dalton         12 Pine                            5-10.00   10   
  2 Boggs, Tanner             08 Williamsburg         5-02.00    5-06.00    8   
  3 McKenzie, Trent           FR Harlan               5-08.00    5-04.00    6   
  4 Poore, Eric               11 Williamsburg         5-04.00   J5-04.00    4   
  5 Collett, Ben              12 Bell County                     5-02.00    2   
  6 Poynter, Jeremiah          9 Corbin                          5-00.00    1   
  7 Napier, Donovan           11 Bell County          5-00.00   J5-00.00  
  8 Adams, Josh               12 Knox Central                    4-10.00  
  8 Sharp, Jeremy             10 Knox Central         4-10.00    4-10.00  
 10 Barton, Cameron            8 Corbin                          4-08.00  
 -- Vanover, Colby            11 Harlan County        5-00.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Myers, Caleb               8 Corbin               9-06.00   10-06.00   10   
  2 Brooks, Isaac             10 Knox Central         9-00.00    9-06.00    8   
  3 Martin, Connor            08 Knox Central                    9-00.00    6   
  4 Boggs, Tanner             08 Williamsburg                    8-06.00    4   
  5 Simpson, Dustin           10 Corbin                          7-00.00    2   
  6 Brooks, Chandler          10 Williamsburg         6-06.00    6-06.00    1   
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ledbetter, Dalton         12 Pine                           19-09.00   10   
  2 Adams, Josh               12 Knox Central        19-03.00   19-04.50    8   
  3 Johnson, Andrew           12 Corbin              17-06.50   19-00.50    6   
  4 Morales, Nathan           09 Bell County         17-00.00   16-09.50    4   
  5 Harris, Andrew            12 Bell County         17-10.00   16-07.50    2   
  6 Barton, Cameron            8 Corbin                         16-05.50    1   
  7 Mahan, Andrew             09 Williamsburg        15-09.00   16-00.00  
  8 Sharp, Jeremy             10 Knox Central                   15-07.00  
  9 Proffitt, Andrew          09 Pine                           15-05.00  
 10 Cochran, Billy            12 Harlan County       18-00.00   15-02.00  
 11 Dillman, Peyton           FR Harlan              14-03.00   14-07.50  
 12 Bowman, Chase             08 Williamsburg        16-08.00   14-06.00  
 12 Burton, Cade              09 Harlan County       15-00.00   14-06.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adams, Josh               12 Knox Central        39-00.50   39-06.50   10   
  2 Johnson, Andrew           12 Corbin              37-10.25   38-10.00    8   
  3 Ledbetter, Dalton         12 Pine                           37-05.00    6   
  4 Murphy, D.J.               9 Corbin              30-00.00   33-01.50    4   
  5 Burton, Cade              09 Harlan County       33-00.00   29-00.00    2   
  6 Mattingly, Matthew        11 Williamsburg                   28-08.00    1   
  7 Teague, Caleb             07 Knox Central                   28-04.50  
  8 Cochran, Billy            12 Harlan County       35-00.00   27-06.50  
  9 Brooks, Chandler          10 Williamsburg                   25-00.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morgan, Thomas            FR Harlan              36-08.00   38-04.50   10   
  2 Mills, Derek              11 Knox Central        40-06.50   37-05.25    8   
  3 Ingle, Zack               11 Corbin              38-08.75   36-03.00    6   
  4 Caddell, Ryan             11 Williamsburg        41-10.00   35-01.50    4   
  5 Jackson, Joshua           11 CLAY                35-00.00   34-11.75    2   
  6 Orefice, Chris            10 Knox Central        36-01.50   34-10.25    1   
  7 Hoskins, Jared            JR Middlesboro                    34-09.00  
  8 Cima, Coby                10 Corbin              35-06.00   34-03.50  
  9 Webb, Daniel              SO Middlesboro                    33-08.50  
 10 Collett, Nathan           09 Bell County         30-00.00   30-02.00  
 11 Cochran, Billy            12 Harlan County       28-00.00   29-09.00  
 12 Vanover, Colby            11 Harlan County       28-08.00   27-10.50  
 13 Hall, Brock               08 Bell County         26-09.00   26-07.50  
 14 Kocovsky, Jacob              Williamsburg                   22-09.50  
 15 Cantini, Ethan            FR Harlan              23-01.00   22-01.00  
 16 Golden, James             09 Pine                           22-00.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ingle, Zack               11 Corbin                113-02     106-05   10   
  2 Cima, Coby                10 Corbin                102-02     103-00    8   
  3 King, Brad                JR Middlesboro                       95-07    6   
  4 Jackson, Joshua           11 CLAY                   99-05      91-09    4   
  5 Brooks, Isaac             10 Knox Central           97-07      83-11    2   
  6 Lomio, Dakota             11 Knox Central           82-04      83-06    1   
  7 Caddell, Ryan             11 Williamsburg           88-00      78-11  
  8 Morgan, Thomas            FR Harlan                 73-11      77-11  
  9 Farmer, Scotty            10 Harlan County          80-00      70-03  
 10 North, Holden             10 Bell County            72-00      69-06  
 11 Musser, Kaleb             11 Bell County            68-01      69-01  
 12 Vanover, Colby            11 Harlan County          55-07      67-00  
 13 Golden, James             09 Pine                              63-04  
 14 Kocovsky, Jacob              Williamsburg                      58-07  
 15 Cantini, Ethan            FR Harlan                 45-07      54-07  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Williamsburg               181        2) Corbin                    125   
    3) Bell County                 77        4) Knox Central               75   
    5) Harlan County               31        6) Pineville                  27   
    7) Harlan Ind                  23        8) Clay County                14   
    9) Middlesboro                  5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Corbin                     152        2) Bell County               100   
    3) Knox Central                86        4) Williamsburg               75   
    5) Clay County                 65        6) Pineville                  31   
    7) Harlan Ind                  29        8) Harlan County               8   
    9) Middlesboro                  7       10) Lynn Camp                   5   

Continue reading: Corbin boys, Williamsburg girls win SEKC Track Championships

Marcus Lee joins Cauley-Stein, will return next season

Lee to Return for Sophomore Season

Freshman forward joins Cauley-Stein among returnees

LEXINGTON, Ky. – Freshman forward Marcus Lee will return to the Kentucky men’s basketball program for the 2014-15 season, it was announced Friday.

“I’ve really enjoyed my college experience and I’m looking forward to continuing to develop as an all-around player,” Lee said. “Playing in the Final Four was such an amazing feeling, but I want to come back and help win that final game this year.”

The 6-foot-9 forward was called upon in Kentucky’s Final Four run and he answered the call with a 10-point, eight-rebound, two-block performance in the Elite Eight against Michigan. He finished the tournament shooting 70 percent from the field and was named to the Midwest Regional All-Tournament team. Continue reading: Marcus Lee joins Cauley-Stein, will return next season

UK Women’s Tennis defeats Auburn, advances in SEC Tournament

April 16, 2014

Kentucky Defeats Auburn, Advances to Quarterfinals in SEC Women’s Tennis Tournament
Wildcats will take on No. 2 seed Vanderbilt on Friday

COLUMBIA, Mo. – The No. 10 seed University of Kentucky women’s tennis team defeated No. 7 seed Auburn University, Thursday, in the second round of the 2014 Southeastern Conference Tournament, hosted by the University of Missouri at the Mizzou Tennis Complex. In a match that lasted nearly four hours, the Wildcats knocked off Auburn, 4-2.
Continue reading: UK Women’s Tennis defeats Auburn, advances in SEC Tournament

Young headed to the NBA

Young to Enter NBA Draft

Freshman will forego sophomore season

LEXINGTON, Ky. – University of Kentucky freshman All-Southeastern Conference selection James Young will forego his sophomore season and enter his name in this year’s NBA Draft.

“My time at Kentucky has been special to me, something I’ll always treasure, but I feel that I’m ready to take the next step to the NBA,” Young said. “I’ve learned more this year, on and off the court, about life from Coach Cal and the staff and appreciate all of their guidance and support. I can’t say enough about my teammates; the journey helped us build a bond that we will always share for the rest of our lives. I would like to thank the best fans in the country, the Big Blue Nation, and I hope you guys will continue to support me as I move on. I will always bleed blue. Succeed and Proceed!”
Continue reading: Young headed to the NBA

Bell’s Morris chosen for Kentucky/Indiana All-Star Classic

LEXINGTON – The Bluegrass Sports Commission (BSC) and the Kentucky Association of Basketball Coaches (KABC) have announced the roster of the boys and girls junior All-Stars for the 2014 Kentucky/Indiana All-Star Classic. There was a record setting turnout of juniors across Kentucky who attended the All-Star tryout, but only 18 could be selected for each team. This will be a preview of the 2014-2015 senior season, showcasing some of the best junior talent that Kentucky has to offer.

Girls Junior All-Stars

Maci Morris – Bell County
Alyssa Barnard – Marshall County
Alexis Brewer – LaRue County
Reauna Cleaver – Elizabethtown
Haley Sue Foutch – Ashland
Logan Fraley – Boyd County
Emily Frye – Lewis County
J’Nayah Hall – Apollo
Denayia Holmes – University Heights
Darien Huff – Elizabethtown
Nora Kiesler – Assumption
Alexis Robinson – Ashland
Ge’Naisha Robinson – Christian County
Asia Sims – Bourbon County
Sandra Skinner – George Rogers Clark
Alexis Switzer – Boone County
Morgan Turner – Meade County
Kacie Wallace – Henderson County

Head Coach Robbie Graham – Clark County
Asst. Coach Troy Thomas – Bath County

Boys Juniors All-Stars

Jeremiah Bell – Butler
James Bolden – Holmes
Elijay Cowherd – Bardstown
Terrell Gray – Doss
Evan Hall – Knott County Central
Aric Holman – Owensboro
DJ Jenkins – Harrison County
Cameron Justice – Knott County Central
Jaqualis Matlock – Hopkinsville
Drew McDonald – Newport Central Catholic
Justin Miller – Owensboro
Hunter Noffsinger – Muhlenberg County
Jalen Perry – Ballard
Matt Rose – Lexington Christian Academy
David Simmons – Henderson County
Ray Spaulding – Louisville Trinity
Dwayne Sutton – DuPont Manual
Jeremiah Tisdale – Henry Clay

Head Coach: Tim Haworth – Hopkinsville
Asst. Coach Anthony Babb – Hopkinsville

UK Football: Whitlow to transfer

April 16, 2014

Jalen Whitlow to Transfer

LEXINGTON, Ky. – Quarterback Jalen Whitlow has decided to transfer from the University of Kentucky, Coach Mark Stoops confirmed Wednesday.

“We respect Jalen and his decision as we want the best for him,” Stoops said. “I thank Jalen for his contributions to the team during his time at Kentucky. I want everyone to understand how hard he has worked and the effort he has given since our staff has been here.”
Continue reading: UK Football: Whitlow to transfer

Freshmen relievers shine in UK Baseball’s win over Louisville

April 15, 2014

FRESHMEN RELIEVERS SHINE IN SWEEP OF NO. 9 LOUISVILLE

Wildcats Get Six Combined Shutout Innings from Zack Brown, Logan Salow

LOUISVILLE — Freshmen Zack Brown and Logan Salow combined to work six shutout innings in relief and Kyle Cody came on to earn his third save of the year with a shutout ninth, as No. 19 Kentucky posted a 4-2 win at No. 9 Louisville to sweep the two-game series, on a bitterly cold Tuesday night in front of 2,597 at Jim Patterson Stadium.
Continue reading: Freshmen relievers shine in UK Baseball’s win over Louisville

Middlesboro’s district would remain unchanged, but Pineville and Bell County would see some differences if the KHSAA draft of 2015-18 football alignment is approved

DRAFT 2015-2018 KHSAA Football Alignment of Teams

Proposed Class 1A
District 1 – Crittenden County, Fulton City, Fulton County, Russellville
District 2 – Berea, Bethlehem, Campbellsville, Caverna, Fort Knox
District 3 – Eminence, Frankfort, Holy Cross (Louisville), Kentucky Country Day
District 4 – Beechwood, Bellevue, Dayton, Ludlow
District 5 – Bishop Brossart, Bracken County, Nicholas County, Paris
District 6 – Fairview, Paintsville, Raceland
District 7 – Harlan, Lynn Camp, Pineville, Williamsburg
District 8 – Hazard, Jenkins, Phelps, Pikeville, South Floyd

5th place team from District 8 as the 4th place in District 6 for playoff brackets
5th place team from District 2 will not advance to playoffs

Proposed Class 2A
District 1 – Ballard Memorial, Mayfield, Murray, Webster County
District 2 – Butler County, Hancock County, McLean County, Owensboro Catholic, Todd County Central
District 3 – Clinton County, Glasgow, Green County, Metcalfe County, Monroe County
District 4 – Christian Academy-Louisville, DeSales, Shawnee, Washington County
District 5 – Carroll County, Gallatin County, Owen County, Trimble County, Walton-Verona
District 6 – Bath County, Holy Cross (Covington), Lloyd Memorial, Newport, Newport Central Catholic, West Carter
District 7 – Danville, Lexington Christian, Middlesboro, Somerset
District 8 – Allen Central, Betsy Layne, East Ridge, Leslie County, Prestonsburg, Shelby Valley

Proposed Class 3A
District 1 – Caldwell County, Fort Campbell, Paducah Tilghman, Trigg County, Union County
District 2 – Adair County, Edmonson County, Elizabethtown, Hart County, LaRue County
District 3 – Bardstown, Central, Moore, Thomas Nelson, Waggener
District 4 – Boyle County, Garrard County, Henry County, Lexington Catholic, Western Hills
District 5 – Fleming County, Lewis County, Pendleton County, Russell
District 6 – Belfry, Lawrence County, Magoffin County, Pike County Central, Sheldon Clark
District 7 – Breathitt County, Estill County, Knott County Central, Morgan County, Powell County
District 8 – Bell County, Casey County, Corbin, Jackson County, McCreary Central

Proposed Class 4A
District 1 –Calloway County, Hopkins County Central, Hopkinsville, Logan County, Madisonville-North Hopkins
District 2 – Allen County-Scottsville, Franklin-Simpson, South Warren, Warren Central, Warren East
District 3 – Breckinridge County, John Hardin, Valley, Western
District 4 – Collins, Franklin County, North Oldham, Spencer County
District 5 – East Jessamine, Marion County, Mercer County, Taylor County, West Jessamine
District 6 – Clay County, Knox Central, Rockcastle County, Russell County, Wayne County
District 7 – Bourbon County, Harrison County, Holmes, Mason County, Scott
District 8 – Ashland Blazer, Boyd County, East Carter, Greenup County, Johnson Central, Rowan County

Proposed Class 5A
District 1 – Apollo, Christian County, Graves County, Marshall County, Owensboro
District 2 – Barren County, Bowling Green, Grayson County, Greenwood
District 3 – Bullitt Central, Bullitt East, Nelson County, North Bullitt, Oldham County, South Oldham
District 4 – Atherton, Doss, Fairdale, Fern Creek, Iroquois, Southern
District 5 – Covington Catholic, Dixie Heights, Grant County, Highlands
District 6 – Anderson County, Madison Southern, Montgomery County, Shelby County, Woodford County
District 7 – Lincoln County, Pulaski County, South Laurel, Southwestern, Whitley County
District 8 – Harlan County, Letcher County Central, North Laurel, Perry County Central

Proposed Class 6A
District 1 – Daviess County, Henderson County, McCracken County, Muhlenberg County, Ohio County
District 2 – Central Hardin, Meade County, North Hardin
District 3 – Butler, DuPont Manual, Male, Pleasure Ridge Park, St. Xavier
District 4 – Ballard, Eastern, Jeffersontown, Seneca, Trinity (Louisville)
District 5 – Conner, Cooper, Ryle
District 6 – Boone County, Campbell County, Simon Kenton
District 7 – Bryan Station, Henry Clay, Paul Laurence Dunbar, Scott County
District 8 – George Rogers Clark, Lafayette, Madison Central, Tates Creek

6A Pairings

5th place from District 1 as the 4th place in District 2 for playoff brackets.
5th place from 3 would become the 4th place in 5 for playoffs in odd numbered years
5th place from 3 would become the 4th place in 6 for playoffs in even numbered years.
5th place from 4 would become the 4th place in 6 for playoffs in odd numbered years
5th place from 4 would become the 4th place in 5 for playoffs in even numbered years.
Playoff pairings rotation would rotate between 3, 4, 5 and 6 for the first 3 years of the 4 year alignment period. Year 1 would have 3 and 4 paired, 5 and 6 paired. Year 2 would have 3 and 5 paired, 4 and 6 paired. Year 3 would have 3 and 6 paired, 4 and 5 paired. Board will determine in May, 2014 as to length of time for the rotation of pairings beyond the third year.

UK’s Stallworth goes in 3rd round of the WNBA Draft

UK MEDIA RELATIONS

April 14, 2014

Stallworth Selected in Third Round of WNBA Draft

Senior forward is the third Wildcat drafted in the last four years

LEXINGTON, Ky. – University of Kentucky women’s basketball senior forward DeNesha Stallworth was the 25th overall selection in the 2014 Women’s National Basketball Association Draft as she was chosen by the Connecticut Sun in the third round on Monday night in Montville, Conn.

Continue reading: UK’s Stallworth goes in 3rd round of the WNBA Draft

SEC Men’s Tennis Tournament begins Wednesday

UK Men earn a 3 seed

2014 M Tennis Bracket